Timo Lahti jatkaa Futsal-edustuksen päävalmentajana
26.6.2016 22:39 Uutiset / Edustus

Timo Lahti aloittaa 20. kautensa Futsal-edustuksen päävalmentajana.

Pirkkalan Jalkapallo Klubin futsal-joukkue perustettiin vuonna 1994, jolloin joukkueeseen liittyi nykyinen päävalmentaja Timo "Tinke" Lahti. Kolme vuotta myöhemmin (-97) hän otti vastaan päävalmentajan pestin ja on luotsannut siitä päivästä lähtien PJK:n futsal-edustusta. Upean viime kauden jälkeen ei seurajohdolla ollut muita vaihtoehtoja, kuin solmia jatkosopimus valmentajavelhon kanssa. Seuran historian ensimmäinen liigakausi aloitetaan näin ollen tutussa komennossa.

Alkava kausi on Tinken 20. perättäinen kausi seuran päävalmentajana. Vastaavaa suoritusta ei todennäköisesti löydy Suomen futsal-historiasta. Lahden valmentajaura alkoi silloisesta 2-divisioonasta vuonna 1997. Kymmenes kausi (2007-2008) 2-divisioonassa toi sarjanousun valtakunnalliseen 1-divisioonaan. Kahdeksan kauden matka 1-divisioonassa (2008-2016) päättyi viime kauteen, jolloin Lahti johdatti joukkueensa upeasti liiganousuun.

Millä mietteillä tulevaan kauteen?

”Lähtökohtaisesti meillä on tavoitteena kehittää omaa peliämme. Tulevalla kaudella haluan, että olemme runkosarjan päätteeksi 8. parhaan joukossa (pudotuspelijoukkue). Tänä vuonna aloitamme harjoittelun jo huomattavasti aikaisemmin kuin aiemmilla kausilla, jotta olemme valmiina 26.9.2016 sarja-avauksessa Sieviä vastaan. Toivon myös, että yleisö löytää kotiotteluihimme Liikuntatalolle!” - Lahti   
Lisää uutisia
Pirkkalan Jalkapalloklubi
«  Toukokuu   »
Kategoriat